ˆ

Ekran szczegółów informacji

Szczegóły informacji

Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz sposób wykazania uprawnienia

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2016-01-13 14:38:47 przez Radosław Dudek

Akapit nr - brak tytułu

Do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej są osoby fizyczne spełniające jeden z warunków określonych w art. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
 
 Lp.
OSOBY UPRAWNIONE
SPOSÓB WYKAZANIA UPRAWNIENIA
1.
Osoby, którym przyznano świadczenie pomocy społecznej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej i wobec których nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.
  • Przedłożenie oryginału lub odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
oraz
  • Złożenie pisemnego oświadczenia o braku wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia (oświadczenie nr 2).
2.
Osoby, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny.
Przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
3.
Osoby, które uzyskały zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
4.
Osoby, które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.
Przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.
5.
Osoby, które nie ukończyły 26 lat.
Przedłożenie dokumentu tożsamości.
6.
Osoby, które ukończyły 65 lat.
Przedłożenie dokumentu tożsamości.
7.
Osoby, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
Złożenie pisemnego oświadczenia o wystąpieniu klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej (oświadczenie nr 1).
 
Osoby uprawnione do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej (wskazane w punktach 1-6 tabeli), które z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie są w stanie przedstawić dokumentów wykazujących uprawnienie, składają oświadczenie nr 3.

Załączniki