ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2016-01-13 14:38:47 przez Radosław Dudek

Akapit nr - brak tytułu

 
 
Na terenie Powiatu Słubickiego funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.
W punkcie zlokalizowanym w Słubicach przy ul. Piłsudskiego 19 (pok. nr 1 - w budynku, w którym znajduje się Wydział Komunikacji) pomoc prawna udzielana jest przez radców prawnych i adwokatów wskazanych odpowiednio przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Zielonej Górze i Okręgową Radę Adwokacką w Zielonej Górze.
Punkt zlokalizowany w Rzepinie w Miejskim Domu Kultury przy ul. Słubickiej 3 (pok. nr 2) jest obsługiwany przez wybraną w ramach otwartego konkursu ofert organizację pozarządową: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Obywatelskiej "CIVIS SUM" z siedzibą w Zielonej Górze. W punkcie tym świadczone jest również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Wszelkie dodatkowe informacje są dostępne pod nr telefonu oraz drogą mailową jak niżej.
 
Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana według kolejności zgłoszeń, których należy dokonać pod numerem telefonu: 95 759 20 29 lub mailowo pod adresem: w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Słubicach.
 
 
Radca prawny/adwokat może:
  • przed udzieleniem nieodpłatnej pomocy prawnej zażądać od osoby uprawnionej okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość,
  • z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu.
 
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
  1. poinformowanie osoby  fizycznej, zwanej dalej „ osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz  przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym  lub
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
  4. nieodpłatna mediację, lub
  5. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postepowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje:
  1. spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
 
Radca prawny/adwokat nieodpłatnej pomocy prawnej dokumentuje każdy przypadek udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez wypełnienie karty nieodpłatnej pomocy prawnej.
 
 W karcie nieodpłatnej pomocy prawnej zamieszcza się dane dotyczące:
  • informacji dotyczących zgłoszonej sprawy i udzielonej pomocy,
  • dziedziny prawa, której dotyczyła ta pomoc,
  • kategorii sprawy,
  • formy udzielonej pomocy,
  • czasu poświęconego na jej udzielenie i liczby wizyt osoby uprawnionej w tej samej sprawie, 
 
Za zgodą osoby uprawnionej, odnotowuje się również dane zbiorcze dotyczące:
  1. wieku;
  2. płci;
  3. wykształcenia;
  4. średniego miesięcznego dochodu;
  5. liczby członków gospodarstwa domowego;
  6. miejsca zamieszkania;
  7. posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
 
Karta pomocy zawiera część obejmującą opinię osoby uprawnionej o udzielonej pomocy. Wypełnienie przez osobę uprawnioną tej części karty pomocy, w tym podanie numeru telefonu w celu zasięgnięcia dalszej opinii, jest uzależnione od zgody osoby uprawnionej. W karcie pomocy nie podaje się danych osobowych osoby uprawnionej.
 

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony